Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?
Dodatek mieszkaniowy przysługuje:
- najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych;
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;
innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem; - osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury (odnośnik do strony ZUS) w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje, jeżeli powierzchnia lokalu nie przekracza:
- 35 m2 - dla 1 osoby;
- 40 m2 - dla 2 osób;
- 45 m2 - dla 3 osób;
- 55 m2 - dla 4 osób;
- 65 m2 - dla 5 osób;
- 70 m2 - dla 6 osób, a w razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m2.
Postępowanie w sprawie przyznania dodatku mieszkaniowego.
Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na wniosek osoby uprawnionej do dodatku mieszkaniowego w drodze decyzji administracyjnej. Do wniosku dołącza się deklarację o dochodach gospodarstwa domowego za okres 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających dzień złożenia wniosku oraz inne niezbędne dokumenty.
Podstawa prawna:
- Ustawa o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013r. poz. 966 z późn. zm.);
- Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz. U. z 2001 Nr 156 poz. 1817 z późn. zm.).